Upadłość konsumencka – zmiany w 2020 r. na korzyść dłużników.

                                                                      Szanowni Państwo,

Sporządzony przez nas niedawno wniosek o upadłość (w 3 egzemplarzach w tym 2 dla sądu). Ogrom pracy i 3 ryzy papieru.

o upadłości konsumenckiej pisaliśmy już wielokrotnie. W skrócie więc pragniemy przypomnieć, iż jest to procedura dla osób, które z niezawinionych przez siebie przyczyn wpadły w problemy finansowe a ich dochody i posiadany majątek nie pozwalają na spłatę wierzycieli. Upadłość konsumencką ogłasza się poprzez złożenie wniosku w właściwym dla naszego zamieszkania sądzie upadłościowym. Sam wniosek składa się w formie odpowiedniego formularza i należy załączyć do niego wszelkie ważne dokumenty potwierdzające, że zasługujemy na to, aby sąd przychylił się do naszego wniosku. Pamiętać też należy, że wniosek składa się w sądzie dwóch egzemplarzach, jeden zaś egzemplarz należy zachować dla siebie wraz z potwierdzeniem nadania (jeżeli wniosek wysyłamy pocztą) lub z stemplem potwierdzającym jego złożenie na biurze podawczym sądu (na trzecim egzemplarzu, który zachowujemy dla siebie). To tak w ramach przypomnienia o tym o czym już pisaliśmy.

Tym wpisem chcielibyśmy jednak poinformować Państwa, że od 2020 r. w wyniku nowelizacji prawa upadłościowego, zajdą bardzo duże zmiany w upadłości konsumenckiej. Większość zmian będzie zmianami na korzyść osób, które zdecydują się na upadłość, a do najważniejszych z nich należą:

  1. brak tzw. negatywnych i bezwzględnych przesłanek powodujących, że sąd musiał oddalić wniosek upadłego, czyli winy i rażącego niedbalstwa. Nawet osoby, które zaciągały zobowiązania wiedząc, że ich finanse nie pozwolą im na ich spłatę (osoby, które wpadły w tzw. spiralę długów) będą mogły ogłosić upadłość konsumencką. Oczywiście w dalszym ciągu, nie będą mogły ogłosić upadłości osoby, które działały celowo i popełniając przestępstwa przeciwko wierzycielom.
  2. możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG. Do tej pory przedsiębiorca taki mógł wprawdzie ogłosić upadłość jako konsument, ale wiązało się to z obowiązkiem ogłoszenia upadłości najpierw jako przedsiębiorca no i z koniecznością zakończenia i wyrejestrowania działalności gospodarczej.
  3. możliwość zaskarżania czynności syndyka. Do tej pory dłużnik nie miał takich instrumentów prawnych i jeżeli trafił się niezbyt przychylny czy opieszały syndyk (a z takimi też mieliśmy do czynienia) to niestety postępowania często się przedłużały a syndyk potrafił je skutecznie komplikować i mnożyć problemy. Oczywiście często mieliśmy do czynienia także z syndykami bardzo wyrozumiałymi z którymi współpracę bardzo miło wspominamy.

Do zmiany negatywnej dla dłużnika jaką wprowadzają nowe przepisy, z pewnością zaliczyć należy wydłużenie okresu tzw. planu spłaty. Obecnie wynosił on maksymalnie 36 miesięcy zaś wg. nowych przepisów plan spłaty w pewnych przypadkach będzie mógł ulec wydłużeniu nawet do 7 lat.

W przypadku zainteresowania tematem upadłości konsumenckiej zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod nr. tel. 538 166 433 lub adresem e-mail: biuro@twkancelaria.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *