Często padają z Państwa strony pytania odnoszące się do przebiegu postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej w związku z czym, w skrócie przedstawimy Państwu jego przebieg a także jedno z postanowień jaki niedawno zapadło w sprawie przez nas prowadzonej.
Aby wszcząć procedurę postępowania upadłościowego najpierw należy złożyć wniosek o tzw. upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wniosek taki składa się na specjalnym formularzu (wzor-formularza-wniosek-dluznika (1) ). Z pozoru wniosek taki wydaje się dość prosty do wypełnienia, jednakże bardzo istotne jest aby został on dobrze przygotowany, aby zawierał odpowiednie załączniki, wskazywał wszystkich wierzycieli, okoliczności z uwagi na które staliśmy się niewypłacalni, nasz majątek, dochody i wiele innych kwestii. Im skrupulatniej przygotujemy taki wniosek tym większa szansa, że sąd się do niego przychyli. Tak więc dobrze przygotowany wniosek zwiększa nasze szanse na pełne oddłużenie.
Wniosek o tzw. upadłość konsumencką składamy w sądzie upadłościowym właściwym według naszego miejsca zamieszkania. Wykaz sądów upadłościowych przedstawialiśmy już w jednym z naszych wpisów poświęconych upadłości konsumenckiej – http://twkancelaria.eu/upadlosc-konsumencka-aktualnosci/.
Po złożeniu wniosku, przyjdzie nam trochę poczekać i tutaj wszystko zależy od obłożenia sprawami danego sądu. W przypadku mniejszych sądów jak np. Sąd Rejonowy w Bielsku – Białej z którym niedawno mieliśmy do czynienia, bywa że terminy są zdecydowanie krótsze i tak na przykładzie w/w sądu od momentu złożenia wniosku do rozprawy minęły zaledwie dwa miesiące w związku z czym już na początku 2019r. nasz klient otrzymał pozytywną wiadomość, że Sąd postanowił ogłosić jego upadłość. W przypadku większych sądów np. we Wrocławiu, terminy bywają nieco dłuższe. Nie oznacza to jednak, że sędziowie nie podejmują swoich czynności w sposób właściwy, ale z reguły mają po prostu znacznie więcej spraw a co za tym idzie nie są w stanie w krótkim czasie przyjrzeć się im wszystkim na tyle wnikliwie, aby móc wydać stosowne postanowienie.
Postanowienie o ogłoszeniu upadłości nie oznacza jeszcze końca całego postepowania. W momencie wydania przez sąd takiego postanowienia do działania wkracza jeszcze syndyk. Syndyk bada naszą sytuację, ustala majątek, listę wierzycieli a czasami zdarza się, że wstępuje do toczących się postępowań lub wszczyna postępowania sądowe dotyczące np. wierzytelności spornych. Niemniej jednak samo postanowienie o ogłoszeniu upadłości w sposób znaczny przybliża nas do całkowitego oddłużenia i można rzec, że jest to przynajmniej połowa drogi do nowego życia bez długów.
Jeśli macie Państwo pytania do prawnika w przedmiocie upadłości konsumenckiej serdecznie zapraszamy do kontaktu: biuro@twkancelaria.eu lub tel 538 166 433.
Kancelaria Prawna Turek & Wspólnicy Sp. z o.o. – Oława/Wrocław/Dolny Śląsk/Polska