Upadłość konsumencka Michała Wiśniewskiego!!!

Po lewej stronie ponad 1000 stronicowa książka, po prawej jeden z wielu sporządzonych przez nas, wniosek o upadłość konsumencką (ponad 250 stron).

Michał Wiśniewski ogłosił tzw. upadłość konsumencką!!!

Jak donoszą media oraz portale społecznościowe Michał Wiśniewski, znany i budzący liczne kontrowersje muzyk, ogłosił upadłość konsumencką. Jego majątek podobno szacowany był jeszcze nie tak dawno na ok 35 mln zł. Niektórzy zadają sobie pytanie jak to możliwe roztrwonić tak ogromną fortunę?. Artysta zdaje się jednak tym nie przejmować, twierdzi że jest to możliwe i podaje liczne przykłady na co wydatkował zgromadzone środki.

Przedmiotem naszych rozważań nie jest jednak samo życie celebryty. Zastanawiamy się natomiast nad argumentacją jakiej użył upadły w złożonym wniosku a która spowodowała, że Sąd uznał wniosek za zasadny. Oczywiście w żaden sposób nie mamy zamiaru tutaj podważać słuszności wyroku, niemniej jednak jest to bardzo interesujący pod kątem prawnym przypadek, który może stanowić furtkę dla innych osób mających problemy finansowe. Orzecznictwo w zakresie upadłości konsumenckiej na obecnych zasadach, kształtuje się tak naprawdę zaledwie od kilku lat a w głównej mierze od momentu kiedy zaczęły obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Zmiany te uczyniły bowiem upadłość „łatwiejszą” do ogłoszenia i bardziej „przyjazną” co spowodowało znaczny wzrost postępowań upadłościowych.
Pamiętać jednak należy, że pomimo zmian korzystnych dla dłużników w dalszym ciągu istnieje szereg przesłanek, które należy spełnić aby móc skorzystać z dobrodziejstwa jakie niesie za sobą bankructwo konsumenckie.

Upadłość konsumencka jak sama nazwa wskazuje to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej a więc konsumentów, którzy stali się niewypłacalni. Niewypłacalność natomiast to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych a więc np.: nie ma pieniędzy na spłatę rat kredytu, zapłatę czynszu za mieszkanie czy bieżących rachunków i opłat. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w ich wykonaniu przekracza 3 miesiące. Upadłość konsumencka umożliwia całkowite zwolnienie konsumenta z długów. Prowadzi bowiem do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty. Możliwe jest również, w wyjątkowych sytuacjach, oddłużenie konsumenta bez wykonywania planu spłaty. Warunkiem jednak skorzystania z tych możliwości jest ustalenie, że konsument zarówno przed jak i w toku postępowania działa uczciwie i zgodnie z prawem. Oznacza to, że nie uzyska ogłoszenia upadłości, ani oddłużenia ten, kto:

  • doprowadził do swojej niewypłacalności albo istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa (np.: zaciągnął pożyczkę z zamiarem jej niespłacenia),
  • w stosunku do kogo prowadzono już konsumenckie postępowanie upadłościowe, które zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek konsumenta,
  • w stosunku do konsumenta we wcześniejszym konsumenckim postępowaniu upadłościowym uchylono plan spłaty,
  • konsument miał obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca, a tego nie zrobił,
  • konsument podał we wniosku nieprawdziwe lub niezupełne dane;
  • w okresie 10 lat przed dniem złożenia wniosku, względem konsumenta toczyło się już konsumenckie postępowanie upadłościowe, które zakończyło się całościowym lub częściowym oddłużeniem;
  • czynność prawna konsumenta została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.

W wyjątkowych okolicznościach, uzasadnionych tzw, względami słuszności i zasadami humanitaryzmu (np.: ciężka choroba, nagła utrata pracy), sąd może pominąć fakt zajścia negatywnych przesłanek i przychylić się do wniosku. Czy z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku Michała Wiśniewskiego?. Na chwilę obecną możemy tylko domniemywać ale pamiętać należy, że wyjątkowe sytuacje powinny być jasno i rzetelnie przedstawione oraz potwierdzone niezbitymi dowodami dlatego też, bardzo ważne w postępowaniu upadłościowym jest rzetelne i odpowiednie przygotowanie wniosku. Często jest to bowiem klucz do uzyskania korzystnego dla nas wyroku i tym samym uzyskania możliwości „nowego drugiego życia bez długów”. Z naszego doświadczenia wynika też, że niektóre sądy bardzo przychylnie spoglądają na dłużników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *