Czy możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez byłego przedsiębiorcę?
Odpowiedź brzmi – jak najbardziej TAK.
Podstawę do ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez przedsiębiorcę dają przepisy Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe. Po nowelizacjach jakie miały miejsce w latach 2016 – 2018, „upadłość konsumencką” może ogłosić także były przedsiębiorca a więc osoba fizyczna która zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej i to już na dzień po wykreśleniu z rejestru CEIDG. Pamiętać tutaj jednak należy, że niewypłacalny przedsiębiorca powinien uprzednio jeszcze jako przedsiębiorca a nie konsument:
• złożyć wniosek o upadłość, gdy staje się niewypłacalny;
• zrobić to w terminie 30 dni od dnia powstania niewypłacalności.
W wyjątkowych jednak sytuacjach pomimo niedochowania powyższego obowiązku w stosunku do byłego przedsiębiorcy może zostać ogłoszona „upadłość konsumencka” jeżeli przemawiają za tym tzw. względy słuszności lub względy humanitarne. Przesłanki te są jednak bardzo płynne i sąd może ale wcale nie musi się z nimi zgodzić przy podejmowaniu swojej decyzji. Istotną rolę będą odgrywały tutaj przyczyny samej niewypłacalności. Do najczęstszych przyczyn wskazywanych przez naszych klientów należą kwestie zdrowotne, które sąd ocenia na podstawie przedkładanej dokumentacji medycznej.
Kiedy stajemy się niewypłacalni ?
Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Kiedy sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości?
Pamiętać musimy, że aby ogłosić upadłość jako konsument należy spełnić szereg przesłanek, których niespełnienie może zaś skutkować oddaleniem wniosku. Sąd oddali wniosek w szczególności gdy w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku:
1) w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów o tzw. upadłości konsumenckiej, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika,
2) ustalony dla dłużnika plan spłaty wierzycieli uchylono na podstawie przepisu art. 49120,
3) dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości,
4) czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli – chyba że przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
Ponadto Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań, chyba że do niewypłacalności dłużnika lub zwiększenia jej stopnia doszło pomimo dochowania przez dłużnika należytej staranności lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę, że Dłużnik zachowuje szansę na oddłużenie pomimo braku upływu 10 letniego okresu, jeżeli dochował należytej staranności lub przemawiają za tym względu słuszności bądź humanitarne.
Z naszego doświadczenia wynika, iż procedura upadłości konsumenckiej sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy zdarzenia losowe komplikują nasze życie i stawiają nam barierę nie do przejścia w dalszej spłacie zobowiązań. Sądy aktualnie w dość pozytywny sposób podchodzą nawet do osób które wpadły w tzw. spiralę zadłużeń, oczywiście pod warunkiem spełnienia odpowiednich przesłanek i pod warunkiem, że postępowanie upadłościowe nie służy celowemu uniknięciu spłaty zobowiązań.
Kancelaria Prawna Turek & Wróbel Sp. z.o.o. – Oława/Wrocław/Dolny Śląsk/Polska