Czy upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem problemów finansowych – prawnik podpowiada.
Do naszej Kancelarii w sprawach upadłościowych, zgłaszają się Klienci o różnym statusie społecznym jak i materialnym, no i oczywiście o bardzo zróżnicowanym saldzie zobowiązań jak i liczbie wierzycieli. Pomagaliśmy skutecznie w ogłaszaniu upadłości konsumenckich zarówno osobom, które posiadały nawet powyżej 40 – stu różnego rodzaju zobowiązań, ale także takim, które posiadały zaledwie kilku wierzycieli i stosunkowo niewielkie łączne saldo zadłużenia. Oczywiście cyfry dla każdego mogą mieć inny wymiar. Dla jednych olbrzymim zobowiązaniem, powodującym trudności ze spłatą, będą kwoty rzędu już kilkunastu tysięcy złotych dla innych problem stanowią zobowiązania sięgające milionów. Nie zawsze też ilość wierzycieli przekłada się na łączne saldo zobowiązań. Łączne salda naszych „rekordzistów” pod względem ilości zobowiązań dość blado wyglądały przy naszych „rekordzistach” pod względem wysokości kwot i tak np. łączne salda dłużników, którzy posiadali powyżej 20 – stu zobowiązań, zamykały się w granicach 100 000,00 zł – 300 000,00 zł, podczas gdy długi naszych rekordzistów pod względem wysokości zobowiązań, przy dosłownie kilku wierzycielach sięgały nawet kwot milionowych.
Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej powinniśmy przeprowadzić solidny, jak to nazywamy – „rachunek sumienia” i policzyć, czy aby na pewno działanie takie będzie nam się opłacało. Trzeba mieć tutaj także na względzie, że w marcu br. zmieniły się przepisy prawa upadłościowego, które wprowadziły możliwość ustalenia dłuższego terminu planu spłaty zobowiązań nawet do 7 lat. Dla przypomnienia, do zmiany przepisów maksymalny termin wynosił 3 lata. Warto jednak zaznaczyć, że obecne przepisy zniosły z kolei przesłanki, które poprzednio uniemożliwiały oddłużenie wielu osobom. Obecnie na etapie rozpatrywania przez Sąd wniosku, nie są już więc brane pod uwagę rażące niedbalstwo czy wina umyślna. Nie stanowi też przeszkody w ogłoszeniu upadłości, jeśli ktoś uprzednio składał już taki wniosek, który został oddalony. Jak widać zatem, nowe przepisy z jednej strony wprowadziły zmiany, które mogą powodować, że postępowania będą wydłużone z drugiej zaś, wielu dłużnikom łatwiej będzie upadłość ogłosić.
Czy upadłość się opłaca czy też nie, to pytanie to każdy kto nosi się z takim zamiarem musi zadać sobie z osobna. Można tylko rzec, że „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. Oczywiście to tak w skrócie. Jak już wyżej wspomniałem, każdy kto rozważa ogłoszenie upadłości powinien dobrze sobie to przekalkulować. Najmniej do stracenia mają z oczywistych względów osoby, które nie posiadają jakiegokolwiek majątku. Pamiętać tutaj jednak należy, że jeśli majątek jakiś posiadamy należy wskazać go we wniosku i nie powinniśmy się go w jakikolwiek sposób wyzbywać, no chyba że za otrzymane środki spłacimy część swoich zobowiązań. Oczywiście każdy z wierzycieli powinien wówczas zostać zaspokojony proporcjonalnie do wysokości wierzytelności. Nie mając majątku a jedynie same zobowiązania możliwym jest, że otrzymamy upadłość z umorzeniem zobowiązań i bez wyznaczania planu spłaty. Wszystko będzie więc zależało też od wysokości dochodów jakie otrzymujemy, naszej sytuacji rodzinnej i sytuacji finansowej naszego gospodarstwa domowego. Pamiętać tutaj należy, że w przypadku małżonków, jeśli upadłość ogłasza jedno z nich, to do masy upadłości wchodzi majątek wspólny a między małżonkami powstaje z mocy prawa rozdzielność majątkowa. Drugi z małżonków może ewentualnie zgłosić swoje wierzytelności w toku postępowania upadłościowego. Inaczej ma się sprawa w przypadku osób, które posiadają dość spory majątek w tym np. nieruchomości. Wówczas majątek ten wchodzi do masy upadłości, jest licytowany i zaspokajani są z niego wierzyciele. W takim wypadku warto rozważyć czy zanim ogłosimy upadłość nie lepiej jak sami spieniężymy nasz majątek a otrzymane kwoty przeznaczymy na spłatę wierzycieli. Wówczas jest szansa, że w taki sposób uzyskamy większe kwoty np. ze sprzedaży nieruchomości, zaś nasze starania zostaną też docenione przez sąd i otrzymamy krótszy plan spłaty. Każda sprawa jest inna i do kwestii upadłości konsumenckiej podchodzimy zawsze w sposób bardzo zindywidualizowany. Staramy się także brać pod uwagę dalsze konsekwencje i ewentualne uciążliwości dla naszych klientów jakie może nieść za sobą upadłość konsumencka.
Osoby zainteresowane upadłością konsumencką, zapraszamy do kont. tel. 538 166 433 lub e – mail:biuro@twkancelaria.eu
Marcin Turek
Prawnik specjalizujący się w prawie upadłościowym, detektyw