TARCZA COVID 19 – SUBWENCJA DLA MIRKOPRZEDSIĘBIORSTW
W związku trwającym stanem epidemii COVID – 19, wprowadzonych zostało wiele rozwiązań mogących uchronić wiele polskich przedsiębiorstw od konieczności likwidacji czy ogłaszania upadłości.
W ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR mikro – przedsiębiorcy mogą ubiegać się o sięgające do kilkuset tysięcy złotych subwencje. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, kwoty subwencji mogą wynieść nawet do 3,5 mln złotych.
MIKRO – PRZEDSIĘBIORCY:
Kryteria
Zaczynając od najmniejszych biznesów, a więc tzw. mikro – przedsiębiorców, to aby starać się o uzyskanie subwencji muszą spełniać następujące kryteria:
- zatrudniać co najmniej 1 pracownika z wyłączeniem właściciela oraz nie więcej niż 9 pracowników,
- roczny obrót lub suma bilansowa takiego przedsiębiorcy nie może przekraczać kwoty 2 mln euro,
- odnotować spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19,
- wykazywać się brakiem zalegania z płatnościami składek na ubezpieczenia społeczne, na dzień 31 grudnia 2019 r. lub na dzień złożenia wniosku,
- na dzień składania wniosku przedsiębiorca powinien prowadzić działalność gospodarczą, nie znajdując się w trakcie postępowania likwidacyjnego, ponadto nie otrzyma subwencji przedsiębiorca wobec, którego zostało otwarte postępowanie upadłościowe albo postępowanie restrukturyzacyjne,
- nie prowadzi działalności w zakresie:produktów lub usług, które mogą skutkować ograniczaniem bądź naruszaniem wolności indywidualnych lub/oraz praw człowieka lub działalności prowadzonej przez instytucje kredytowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, firmy inwestycyjne, instytucje pożyczkowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne i inne przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania oraz podmioty zarządzające aktywami, dostawców usług płatniczych oraz inne instytucje finansowe, a także agencje ratingowe, obszarów wątpliwych z powodów etyczno-moralnych.
- posiada rezydencję podatkową na terytorium Rzeczpospolitej oraz rozliczał podatki za ostatnie 2 lata obrotowe na terytorium kraju (jeżeli ten okres jest krótszy niż 2 lata obrotowe – w okresie prowadzenia działalności). Możliwym jest tutaj jednak odejście od tej zasady pod warunkiem zobowiązania się beneficjenta i/lub jego beneficjenta rzeczywistego do przeniesienia swojej rezydencji podatkowej na terytorium Rzeczpospolitej w terminie do 9 miesięcy od dnia udzielenia wsparcia lub po wyrażeniu stosownej zgody przez Polski Fundusz Rozwoju. Beneficjent rzeczywisty, korzystający ze wsparcia finansowego w ramach Tarczy Finansowej PFR, nie może posiadać rezydencji podatkowej w tzw. „rajach podatkowych”.
Przeznaczenie subwencji
Otrzymana przez mikro – przedsiębiorcę subwencja, może zostać wykorzystana jedynie w zakresie dozwolonych przez program celów związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą takich jak:
- pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej (m.in. kosztów stałych i codziennych wynikających z/lub niezbędnych dla prowadzonej działalności, w tym także wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, opłacenie czynszu, lub spełnienie świadczeń z umów zawartych z kontrahentami),
- spłatę zaciągniętych kredytów, z zastrzeżeniem jednak, że na przedterminową spłatę kredytów przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać maksymalnie do 25% wysokości otrzymanej subwencji.
Subwencji przedsiębiorca nie będzie mógł wykorzystać w celu dokonania rozliczeń z podmiotami powiązanymi, w tym obowiązuje zakaz przeznaczania środków z subwencji finansowej na jakikolwiek ich transfer do właściciela oraz do osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa. Ponadto subwencja nie może służyć finansowaniu przejęcia w sposób bezpośredni lub pośredni innego przedsiębiorcy.
Wysokość subwencji:
Maksymalna kwota subwencji dla mikroprzedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej PFR obliczana jest jako iloczyn liczby zatrudnionych oraz kwoty bazowej subwencji. Bazowa kwota subwencji w przeliczeniu na zatrudnionego uzależniona jest od wielkości spadku przychodów mikro – przedsiębiorcy. Maksymalna kwota subwencji dla jednej mikrofirmy wynosi 324 tys. zł.
Możliwość umorzenia subwencji
Otrzymana przez przedsiębiorcę kwota subwencji może być umorzona maksymalnie do wysokości 75% na koniec 12 miesiąca kalendarzowego od dnia jej przyznania, na następujących warunkach:
- 25% wartości subwencji jest bezzwrotna pod warunkiem prowadzenia działalności przez okres 12 miesięcy od dnia przyznania subwencji;
- 50% subwencji wartości subwencji pod warunkiem utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia przyznania subwencji.
Kwota przyznanej subwencji finansowej, która podlega zwrotowi, jest spłacana w 24 równych miesięcznych ratach, rozpoczynając od 13 miesiąca kalendarzowego, licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po dniu udzielenia subwencji finansowej.
NIE PODLEGA UMORZENIU
Nie podlega umorzeniu 25% wartości udzielonej subwencji.
W jaki sposób uzyskać subwencję
Wnioski w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Firm i Pracowników można składać wyłącznie poprzez bankowość internetową, wszelkie zaś informacje dotyczące wniosków znajdują się na stronach poszczególnych banków.
Sugerujemy aby przed wystąpieniem z wnioskiem i podpisaniem umów dobrze zapoznać się z warunkami zarówno otrzymania subwencji jak i jej zwrotu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości służymy radą.