STRAJK LINII LOTNICZYCH LOT. CZY POSYPIĄ SIĘ ODSZKODOWANIA?
Już wkrótce dowiemy się , czy osoby zamierzające lecieć na majówkę liniami lotniczymi LOT nie będą zmuszone do zmiany swoich planów. Wszystko wskazuje na to, że 1 maja rozpocznie się strajk pracowników narodowego przewoźnika, który ma trwać aż do odwołania.
W przypadku opóźnienia bądź odwołania danego lotu z powodów leżących po stronie przewoźnika, pasażerom przysługuje szereg uprawnień w tym możliwość wystąpienia do linii lotniczych o wypłatę odszkodowania, którego wysokość wynosi od 250 – 600 euro na osobę.
Jak przedstawia się jednak kwestia odszkodowań w przypadku strajku załogi ?.
Czy jest to tzw. „okoliczność nadzwyczajna” wyłączająca odpowiedzialność przewoźnika?.
Do niedawna strajk uznawany był za tzw. okoliczność nadzwyczajną” wyłączającą odpowiedzialność odszkodowawczą przewoźnika. W dniu 17 kwietnia bieżącego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał jednak orzeczenie w sprawie przeciwko niemieckiej spółce TUIfly. W uzasadnieniu orzeczenia TSUE podkreślił, że niezaplanowany tzw. „dziki strajk” załogi w następstwie niespodziewanej zapowiedzi restrukturyzacji przedsiębiorstwa (taka sytuacja miała miejsce w TUIfly) nie stanowi „nadzwyczajnej okoliczności” pozwalającej przewoźnikowi lotniczemu na zwolnienie się z obowiązku odszkodowania w przypadku odwołania lub dużego opóźnienia lotu a ryzyko wynikające ze skutków społecznych towarzyszących tego rodzaju środkom należy uznać za wpisujące się w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika lotniczego. Orzeczenie to stanowi zatem „furtkę” do występowania z roszczeniami przeciwko liniom lotniczym w przypadku nagłych nieplanowanych strajków.
W przypadku LOTu mamy oczywiście do czynienia z działaniami planowanymi, niemniej jednak jak możemy zauważyć, orzecznictwo dotyczące odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty stale ewoluuje i nie jest wykluczone, iż z kolejnymi sprawami pójdzie znów krok dalej z korzyścią dla wszystkich pasażerów.