Sprawy z zakresu prawa cywilnego to sprawy, które dotyczą każdego z nas. Są to sprawy nazywane często „sprawami życia codziennego” jak np. zakupy i kupno wadliwego produktu, to sprawy wynajmu mieszkania, czy też udzielenia pożyczki prywatnej znajomemu. Z pozoru wydają się nam czynnościami bardzo prostymi, jednakże często wymagają bardzo dużej wiedzy prawniczej.
SPRAWY CYWILNE – PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jakie strony występują w sprawach cywilnych?
Strony w sprawach cywilnych określa się mianem: powoda i pozwanego, bądź wnioskodawcy i uczestników postępowania. Osoba składająca pozew jest powodem. Osoba, przeciw komu jest pozew złożony – jest pozwanym. W przypadku złożenia wniosku w tzw. postępowaniu nieprocesowym – osoba, która składa wniosek jest wnioskodawcą, natomiast pozostałe osoby – są uczestnikami postępowania.
W jaki sposób ustanowić w sprawie pełnomocnika (np. radcę prawnego)?
Aby ustanowić pełnomocnika należy podpisać dokument pełnomocnictwa, a także uiścić na konto urzędu miasta i gminy właściwego ze względu na siedzibę sądu kwotę 17,00 zł tytułem opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, za wyjątkiem sytuacji, w których strona jest od opłaty skarbowej zwolniona (np. przy jednoczesnym zwolnieniu z kosztów sądowych, w sprawach o alimenty).
Czy obecność w sądzie jest obowiązkowa?
Co do zasady w sprawie cywilnej wystarczy obecność w sądzie pełnomocnika. Jeżeli jednak sąd będzie chciał osobiście przesłuchać uczestnika postępowania w charakterze strony, wyśle mu wezwanie do osobistego stawiennictwa. Wówczas trzeba stawić się na rozprawie.
Obecność świadka w sądzie jest bezwzględnie obowiązkowa – nieusprawiedliwiona nieobecność świadka może skutkować nałożeniem grzywny, a nawet przymusowym doprowadzeniem.
Brak możliwości stawienia się w sądzie – jak usprawiedliwić nieobecność w sądzie?
Choroba jako okoliczność usprawiedliwiająca nieobecność na rozprawie
Nieobecność w sądzie z powodu choroby można usprawiedliwić zwolnieniem lekarskim wystawionym przez lekarza sądowego (informacje o liście uprawnionych lekarzy, godzinach i dniach przyjęć uzyskać można w sekretariatach poszczególnych sądów lub poprzez internet).
Inne okoliczności usprawiedliwiające nieobecność
Można także próbować usprawiedliwić nieobecność okolicznościami takimi jak wyjazd służbowy czy też zaplanowany urlop. W takich sytuacjach konieczne jest pisemne zawiadomienie sądu o zaistniałej sytuacji, najlepiej przed terminem rozprawy albo najpóźniej w tym samym dniu, z prośbą o wezwanie na inny termin. Należy również załączyć dokumenty potwierdzające powody naszej absencji, np. bilet lotniczy, dowód opłacenia urlopu. Należy jednak pamiętać, iż uwzględnienie takiego usprawiedliwienia zależy od uznania sądu.
Co w przypadku powołania świadków – mam obowiązek przekazać im kiedy odbędzie się rozprawa lub przyprowadzić do sądu?
Sąd wezwie świadków wysyłając wezwanie do osobistego stawiennictwa. Świadkowie muszą stawić się na wezwanie, ze względu na obowiązek stawiennictwa. Należy jednak pamiętać, iż zgłaszając świadków trzeba podać ich adresy do doręczeń oraz okoliczności, na które mają być przesłuchani.
Na jakie dowody mogę powołać się przed sądem?
Przed sądem można powołać się na wszystkie dowody dozwolone prawem, a więc m.in. zeznania świadków, dokumenty, dowód z opinii biegłych (np. lekarzy), dokumentacji fotograficznej.
Czy można zostać zwolnionym z konieczności uiszczenia kosztów sądowych?
Tak, istnieją okoliczności w przypadku zaistnienia których sąd zwolni z konieczności uiszczenia kosztów sądowych. Aby uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych, należy złożyć wniosek załączając wypełnione oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Wzór oświadczenia dostępny pod niniejszym linkiem:
zalacznik_do_rozporzadzenia_ministra_sprawiedliwosci_z_dn_26_lutego_2014.pdf
Dodatkowo należy złożyć dokumenty, których sąd zażąda (np. zaświadczenia o zarobkach, innych dochodach, dokumenty dotyczące kosztów utrzymania).
Jeżeli szukają Państwo odpowiedzi na inne pytania, zapraszamy do kontaktu.
W zakres świadczonych przez nas usług wchodzą w szczególności:
- reprezentacja klientów w sprawach cywilnych przed sądami wszystkich instancji,
- reprezentacja klientów przed organami egzekucyjnymi,
- sporządzanie pozwów, wniosków, apelacji, zażaleń oraz pism procesowych,
- udzielanie porad prawnych z zakresu prawa cywilnego,
- sporządzanie umów cywilnoprawnych.