Spadek – przyjęcie czy odrzucenie ? Postępowania spadkowe.

          Spadek, większości z nas w pierwszej chwili kojarzy się z wielką fortuną, którą otrzymujemy po śmierci naszych krewnych. Nie każdy jednak wie, że spadek wcale nie musi oznaczać bogactw, a zdarza się, że wręcz przeciwnie. Spadek może bowiem stać się dla nas nie lada utrapieniem. Niektórzy uważają też, że skoro nasz krewny nie posiadł żadnego majątku, to nie ma żadnego spadku, więc nie ma potrzeby korzystania z pomocy prawnika. Nic bardziej mylnego. Wiedzieć należy, że spadek oznacza nie tylko aktywa, ale i pasywa. Czym są aktywa, to wie chyba każdy z nas. Mówiąc w skrócie, to wszelkie dobra, które posiadał nasz krewny. Otrzymując w spadku same aktywa, stajemy się więc posiadaczami mniejszej bądź większej fortuny, w zależności od zamożności zmarłego po którym dochodzimy do dziedziczenia. Co jednak, jeśli nasz krewny nie posiadał żadnego majątku. Takie sytuacje też się zdarzają i to dość często. Wówczas dziedziczymy po naszym krewnym tak samo jak w przypadku, gdyby pozostawił majątek, tyle tylko, że nie ma tzw. masy spadkowej, gdyż nie ma co do niej wejść. Zdarza się także i to wcale nierzadko, że masa spadkowa ma wartość ujemną. Dzieje się tak wówczas, gdy nasz krewny posiadał np. liczne zobowiązania a nie posiadał aktywów lub wartość aktywów jest mniejsza od wartości zobowiązań. Wówczas też możemy mieć największy problem jeżeli taki spadek przyjmiemy. O ile w przypadku, kiedy w skład spadku wchodzą same aktywa, naszym problemem może być ustalenie ich rzeczywistej wartości i następnie kwestia ich podziału pomiędzy spadkobiercami, o tyle w przypadku, kiedy do spadku wchodzą pasywa, przyjęcie spadku należy dobrze rozważyć. Pamiętać też trzeba, że na oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku mamy 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o swoim powołaniu do dziedziczenia. Czas szybko płynie i wbrew pozorom nie jest to termin zbyt długi. Oczywiście jeśli w tym czasie nie oświadczymy, że przyjmujemy spadek wprost lub go odrzucamy, to zgodnie z ustawą spadek nabywamy wówczas z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z odpowiedzialnością za długi spadkowe do wysokości wartości czynnej spadku. Pamiętać też należy, że jeśli odrzucimy spadek to do kręgu spadkobierców wejdą nasi dalsi zstępni, a więc np. nasze dzieci. Wówczas zadbać należy, aby i one odrzuciły zadłużony spadek. W przypadku gdy są nieletnie, na odrzucenie spadku w ich imieniu zgodę musi wyrazić sąd opiekuńczy.
Kwestie spadkowe, choć z pozoru wydawać nam się mogą bardzo proste potrafią się bardzo komplikować i często wymagają dużej specjalistycznej wiedzy. Chcąc zatem uchronić się przed błędem, który może być dla nas brzemienny w skutkach polecamy skorzystanie z pomocy prawnika. Nasza Kancelaria oprócz tego, że prowadzi kompleksowo wszelkie postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku, o dział spadku czy o zachowek, świadczy także usługi detektywistyczne mające na celu m.in. ustalenie wartości spadku, ustalenie czy nasz krewny posiadał zobowiązania, ustalenie kręgu spadkobierców, bądź czy mógł istnieć testament.

Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z pomocy naszych prawników czy detektywa, zapraszamy do kontaktu tel. 538 166 433 lub e – mail: biuro@twkancelaria.eu

www.twkancelaria.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *