PRAWO TURYSTYCZNE

Nowe prawa dla TURYSTÓW.

Od 1 lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące usług turystycznych. Wyjaśnić należy, że Przez „usługę turystyczną” rozumieć będziemy zorganizowany wyjazd , którego organizatorem najczęściej jest biuro podróży. Co istotne przepisy nie dotyczą wyjazdów krótszych niż doba (chyba, że zawierają nocleg) oraz m.in. wyjazdów służbowych organizowanych przez pracodawcę.

5 Najważniejszych zmian:

1. Więcej czasu na zareklamowanie usługi turystycznej.

Od 1 lipca wydłużeniu, aż do trzech lat, uległ termin składania reklamacji. Roszczeń możemy dochodzić za uchybienia od umowy, i ostatecznie zapłacimy być może tylko pewien procent ceny całkowitej, adekwatny do wykonanej usługi.

2. Rezygnacja bez straty pieniędzy z ważnych powodów.

Łatwiej będzie nam też zrezygnować z zawartej umowy. Odstąpienie od niej, jest możliwe jeśli biuro podróży zmieni po rezerwacji cenę o więcej niż 8 procent. Ponadto Klient ma także prawo do rezygnacji w przypadku nieprzewidzianych okoliczności a spowodowana tymi okolicznościami rezygnacja może nastąpić w każdej chwili aż do rozpoczęcia usługi turystycznej. Klient wówczas powinien otrzymać stuprocentowy zwrot kosztów. W ustawie zapisano, że chodzi o „nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności występujące w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej”. Jednocześnie co niezwykle istotne, gdy zajdą takie nieprzewidziane okoliczności, podróżnemu nie przysługuje odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niezgodność z umową. Korzystniej może być zatem skorzystać z prawa rezygnacji i zrezygnować przed wycieczką, otrzymując całą kwotę z powrotem, niż liczyć na dochodzenie swoich praw w sądzie. Gdy nie zajdą nadzwyczajne okoliczności, według Art. 47. 1. podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym czasie przed jej rozpoczęciem, ale organizator turystyki może zobowiązać go do opłaty za taką rezygnację.

3. Możliwość rezygnacji z pakietów kupionych przez internet

Ministerstwo Sportu i Turystyki podaje, że Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli m.in. przez internet może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba, że negocjacje ustne były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta.

4. Większa odpowiedzialność pośredników

Co istotne pojęcie „organizator turystyki” będzie także dotyczyło pośredników turystycznych. Oznacza to zatem, że mają takie same obowiązki a to z kolei powoduje, iż można będzie także od nich dochodzić roszczeń bądź zrezygnować z zawartej umowy. Nowe przepisy zakładają bowiem m.in. nałożenie na przedsiębiorców oferujących pakiety dynamiczne oraz przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych (czyli wszelkie agencje pośredniczące w sprzedaży wycieczek, w tym internetowe wyszukiwarki ) takich samych obowiązków, jakie mają organizatorzy turystyczni.

5. Niewypłacalność biura.

Organizatorów turystyki do odpowiedzialności pociąga marszałek województwa lub nasz ubezpieczyciel i tak będzie również teraz. Organizator wyjazdu będzie musiał jednak jasno podać jakie ma zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności. Jednocześnie obok spisu organizatorów turystyki, będzie prowadzona ewidencja „Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych”. Ponadto przedsiębiorca jeszcze przed zawarciem umowy będzie miał obowiązek podania określonych informacji, w tym o objęciu zabezpieczeniem finansowym na wypadek swojej niewypłacalności, czy też modyfikacje procesu likwidacji szkód, które w połączeniu ze zmianami wprowadzonymi w 2016 r. w związku z utworzeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, przyczynią się do szybkiej i sprawnej wypłaty pieniędzy poszkodowanym podróżnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *