Opieszałość organów administracji – prawnik radzi

         Organy administracji mają to do siebie, że czasami zdarza im się zbyt długie rozpatrywanie spraw, które próbujemy przed nimi załatwić. My zaś z reguły oczekiwalibyśmy, aby nasze sprawy były zawsze załatwiane szybko, sprawnie i oczywiście najlepiej na naszą korzyść. To jednak byłoby zbyt piękne, aby mogło być realne i zdarza się, że miesiącami a nawet latami czekamy na wydanie przez organ decyzji zaś nasza sprawa leży i czeka na stercie innych wniosków. W takiej sytuacji wiedzieć więc należy, że organy administracji mają określone terminy na załatwienie naszych spraw i terminów tych nie powinny przekraczać. Zgodnie z art. 35  § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (zwanej dalej kpa) – „Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.”. Ponadto zgodnie z § 2 ww.  przepisu „Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.” Dalsza część przepisu stanowi zaś , że  „Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.”  W tzw. postępowaniu uproszczonym załatwienie sprawy powinno nastąpić natomiast niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. Inne terminy załatwienia spraw mogą wynikać także z przepisów szczególnych.

            Powyższe przepisy mają na celu dyscyplinowanie organu, który bez powodu zbyt długo rozpatruje naszą sprawę. W takiej sytuacji bowiem mamy stosowne instrumenty prawne, którymi możemy wpłynąć na przyspieszenie działań organu. Jednym z takich instrumentów jest tzw. ponaglenie. Ponaglenie składamy z reguły do organu wyższego stopnia nad tym, który sprawę rozpatruje i wówczas taki organ bada przyczyny opieszałości organu niższego stopnia i zobowiązuje ten organ do wydania stosownej decyzji. Pamiętać tutaj należy, że ponaglenie składamy nie bezpośrednio do organu wyższego stopnia, ale za pośrednictwem organu niższego stopnia. Ponaglenie możemy złożyć na biurze podawczym organu jak i wysyłając pocztą na adres organu. Przy wysyłce pocztą, pamiętać należy o zachowaniu potwierdzenia nadania oraz odpisu pisma, które wysyłamy. W załączeniu prezentujemy przykładowy wzór ponaglenia (Ponaglenie wzór). Ponaglenie nie jest jakimś szczególnie skomplikowanym pismem dla prawnika, ale dla osoby, nie ma styczności z prawem, może przysporzyć pewnych trudności. Gdyby zatem potrzebowali Państwo pomocy naszej Kancelarii, nasi prawnicy pozostają do Państwa dyspozycji.

            Innym środkiem, który służy do zaskarżeniu opieszałego działania lub bezczynności organu administracji publicznej, pozostaje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga jest już pismem ściśle procesowym i powinna spełniać wszelkie wymogi formalne dla takiego pisma, takie jak:

1) wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności;
2) oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy;
3) określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

Pamiętać też należy, że skarga powinna być opłacona. Opłata sądowa od wniesienia skargi do WSA wynosi obecnie 100,00 zł i należy ją uiścić na rachunek bankowy właściwego  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W przeciwieństwie do ponaglenia , skarga do WSA może przysporzyć już dużo większych trudności w jej przygotowaniu, w związku z czym, jeśli nie sporządzali Państwo nigdy takiego pisma, zalecamy skorzystanie z pomocy prawnika, który zrobi to w sposób profesjonalny. W przypadku dobrze przygotowanej skargi istnieje duża szansa nie tylko korzystnego dla nas wyroku nakazującego niezwłoczne wydanie decyzji przez dany organ administracji, ale także uzyskania stosownej rekompensaty pieniężnej za krzywdę jakiej doznaliśmy na skutek przewlekłości w działaniach organu.

Prawnicy naszej Kancelarii reprezentując naszych Klientów, prowadzą wiele spraw przed organami administracji publicznej, Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi a także Naczelnym Sądem Administracyjnym.

W przypadku chęci skorzystania z naszych usług, zapraszamy do kontaktu:

tel. 538 166 433

e-mail:biuro@twkancelaria.eu

Kancelaria Prawna Turek & Wspólnicy Sp. z o.o.

Posiadamy oddziały w Oławie oraz Wrocławiu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *