Pozew zbiorowy – odszkodowanie za opóźniony/odwołany lot.

Pozew zbiorowy pasażerów odwołanego/opóźnionego lotu.

Nasza Kancelaria prowadzi wiele spraw dotyczących odszkodowań w związku z odwołanymi lub opóźnionymi lotami, z uwagi na co często pojawiają się pytania, czy w tego sprawach możliwe jest wystąpienie pasażerów z tzw. pozwem zbiorowym ?.

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Niemniej jednak wiedzieć należy, że aby wystąpić z tzw. powództwem zbiorowym muszą zostać spełnione określone przesłanki o których mówi Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. 2010 Nr 7 poz. 44). Ustawa zakłada, że postępowanie grupowe może być prowadzone wówczas kiedy z roszczeniem wystąpi grupa co najmniej 10 osób. Ponadto co jest również bardzo istotne, roszczenia z którymi występują te osoby muszą być roszczeniami jednego rodzaju i muszą być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. W sprawach o roszczenia pieniężne, postępowanie grupowe, dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy wysokość roszczenia każdego członka grupy została ujednolicona poprzez zrównanie wysokości roszczenia dochodzonego przez członków grupy lub podgrupy przy czym ujednolicenie wysokości roszczeń może nastąpić w podgrupach, liczących co najmniej 2 osoby.

Co to oznacza w praktyce?.

A mianowicie, że jeżeli grupa pasażerów (min. 10 osób), którzy planowali lecieć tym samym odwołanym lotem, będzie chciała wystąpić do przewoźnika o odszkodowanie, a roszczenie każdej z osób będzie opiewało na taką samą kwotę np. 400 Euro, wówczas mogą uczynić to właśnie poprzez złożenie pozwu zbiorowego. Pamiętać tutaj należy, że właściwym do prowadzenia postępowania będzie sąd okręgowy. Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza natomiast reprezentant grupy, którym może być członek grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów. Reprezentant grupy prowadzi postępowanie w imieniu własnym, na rzecz wszystkich członków grupy. W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo powoda przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *