6 stycznia 2018r. rząd przyjął projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która ma sprawić, że w przypadku śmierci właściciela firmy, spadkobierca będzie mógł płynnie kontynuować jego działalność.
Jednoosobowe działalności gospodarcze, tj. przedsiębiorstwa osób fizycznych wpisanych do portalu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, stanowią najbardziej popularną formę prowadzenia aktywności gospodarczej w Polsce. Są one trwale związane z osobą przedsiębiorcy, a w przypadku jego śmierci często dochodzi do paraliżu funkcjonowania firmy. Jeżeli nie ma porozumienia między spadkobiercami, procedury dotyczące nabycia i działu spadku znacznie się przedłużają, co zaniża szansę na wznowienie przedsiębiorstwa.
Nowe przepisy sprawią, że przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie mógł za życia ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Jeżeli sam przedsiębiorca nie powoła zarządcy za życia, zarządcę sukcesyjnego będzie mógł również powołać małżonek, będący współwłaścicielem przedsiębiorstwa lub osoby dziedziczące przedsiębiorstwo. Zarządcą będzie mogła zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, niezależnie od tego czy jest spokrewniona z przedsiębiorcą czy nie, oraz bez względu na to, czy profesjonalnie zajmuje się zarządzaniem majątkiem. W mocy zostaną utrzymane także wszelkie kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje danej firmy.
Zarządca sukcesyjny będzie prowadził przedsiębiorstwo po śmierci właściciela do czasu zakończenia formalności spadkowych. Zarząd sukcesyjny będzie mógł trwać maksymalnie 2 lata od otwarcia spadku. W wyjątkowych przypadkach sąd będzie mógł przedłużyć ten czas do 5 lat.
Co więcej, ustawa zwolni z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo. Zwolnienie z podatku od spadków nabycia przedsiębiorstwa będzie dotyczyło każdego przejmującego przedsiębiorstwo, niezależnie od pokrewieństwa ze zmarłym przedsiębiorcą.
Jak wskazał resort przedsiębiorczości i technologii: „dzięki pakietowi tych rozwiązań zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach będzie przebiegała płynnie, a istnienie wielu z nich, osiągających często wielomilionowe obroty, będzie dobrze zabezpieczone. Dzięki temu łatwiejsze będzie budowanie polskich wielopokoleniowych firm rodzinnych” .