Nasze prawa – przewlekłość w wydaniu decyzji przez organ.

Niniejszym wpisem chcieliśmy przypomnieć wszystkim z Państwa, którzy złożyli do danego organu wniosek o wydanie danej decyzji, że w przypadku, kiedy organ podejmuje działania w sposób opieszały i przekracza wszelkie ustawowe terminy na jej wydanie, a zgodnie z art. 35 Ustawy kodeks postępowania administracyjnego, terminy załatwiania spraw administracyjnych przedstawiają się następująco:

par. 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

Oczywiście, żeby nie doszło do błędnych skojarzeń, mowa tutaj o „zwłoce” w działaniu organu, nie zaś zwłokach oczekującego miesiącami na decyzję wnioskodawcy, który decyzji się nie doczekał.

par. 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

par. 3a. Załatwienie sprawy w postępowaniu uproszczonym powinno nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania.

Jak więc widać, poza przypadkami określonymi w przepisach szczególnych, organ zobligowany jest do wydania decyzji w ściśle określonych ramach czasowych. W sprawach „szczególnie skomplikowanych” termin ten jest dłuższy i wynosi dwa miesiące. Co jednak, jeśli na decyzję czekamy o wiele dłużej, np. 3 lata?. Czytacie pewnie Państwo z niedowierzaniem i myślicie, że to niemożliwe. A jednak. Z taką sytuacją i taką opieszałością w rozpatrywaniu wniosków spotykamy się ostatnio bardzo często w sprawach np. cudzoziemców składających wnioski o pobyt czasowy. Niezależnie jednak od tego w jakiej sprawie złożony został wniosek, pojawia się podstawowe pytanie. Co może zrobić wnioskodawca, aby organ w końcu zajął się jego sprawą i wydał decyzję, przed tym jak już nie będzie ona miała dla nas jakiegokolwiek znaczenia?. Oczywiście, każdemu wnioskodawcy przysługują wówczas odpowiednie środki prawne.

W pierwszej kolejności wskazać należy, na środek zaskarżenia bezczynności lub przewlekłości organu w postaci tzw. ponaglenia. Ponaglenie takie wnioskodawca powinien złożyć do organu wyższego stopnia nad tym, który prowadzi sprawę w sposób przewlekły bądź dopuszcza się bezczynności. Organ taki bada wówczas sprawę i wydaje postanowienie, w którym wyznacza organowi, którego skarga dotyczy, termin, do którego sprawa powinna zostać załatwiona. Pamiętać należy, że ponaglenie wnosi się za pośrednictwem organu prowadzącego sprawę, który ma obowiązek przekazania pisma organowi zwierzchniemu. Ponaglenie powinno zawierać przede wszystkim nazwę organu, do którego jest wnoszone oraz tego którego działania skarżymy, dane skarżącego, nazwę środka zaskarżenia, wskazywać podstawy zaskarżenia oraz stosowne uzasadnienie. Pamiętać także należy o zamieszczeniu daty sporządzenia pisma i własnoręcznego podpisu. Ponaglenie nie podlega żadnym opłatom.

Drugim ze środków zaskarżenia, który może znacznie przyspieszyć rozpoznanie naszej sprawy przez organ administracji publicznej, jest skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargę tą wnosimy najczęściej po uprzednim złożeniu ww. ponaglenia, aczkolwiek na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, możemy wnosić ją niemalże równocześnie z ponagleniem. Wniesienie skargi do WSA powoduje, że sprawę bezczynności lub przewlekłości podejmuje sąd administracyjny, który, bada, czy organ dopuścił się rażącej przewlekłości bądź bezczynności i wydaje odpowiedni wyrok. W wyroku sąd najczęściej zobowiązuje organ do wydania decyzji, a jeśli stwierdzi rażącą przewlekłość lub bezczynność w działaniach organu, która ponadto niosła dla nas różnego rodzaju negatywne skutki, może zasądzić na naszą rzecz stosowne odszkodowanie. Pamiętać jednak należy, że skarga do WSA wiąże się z opłatą sądową w wysokości 100 zł. Skargę składamy za pośrednictwem organu, którego bezczynność lub przewlekłość chcemy zaskarżyć. Z naszego doświadczenia wynika, że organ widząc wniesioną skargę z reguły wydaje oczekiwaną przez nas decyzję, jeszcze przed zakończeniem postępowania sadowo- administracyjnego.

Jeśli zatem zbyt długo oczekujemy na wydanie przez organ decyzji w sprawie, nie bójmy się korzystać, ze środków, które zgodnie z prawem nam przysługują. Zapraszamy również do konsultacji z naszymi prawnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *