Bezzwrotna pożyczka dla przedsiębiorstw – specustawa tzw. tarcza antykryzysowa.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 31 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
- Kto może otrzymać pożyczkę w wysokości 5 tys. Złotych?
Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości do 5 000,00 złotych przysługuje mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r. O pożyczkę mogą zatem starać się przedsiębiorcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników (również, gdy w ogóle nie zatrudniali pracowników),
- osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro,
Zwrócić uwagę należy, że o pożyczkę mogą ubiegać się także mikrofirmy niezatrudniające pracowników. Chodzi tu o przedsiębiorców, którzy nigdy nie zatrudniali pracowników i nadal ich nie zatrudniają, jak i tych którzy wprawdzie kiedyś zatrudniali pracowników, ale obecnie ich nie zatrudniają. Oznacza to w praktyce, że może z niej skorzystać wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudnionych).
- Czy pożyczkę należy zwrócić – wniosek o umorzenie?
Pożyczka może stać się bezzwrotna, tj. na wniosek przedsiębiorcy może nastąpić jej umorzenie pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Wniosek o umorzenie pożyczki dla mikrofirmy powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia, w którym spełniony zostanie warunek jej umorzenia (prowadzenie działalności przez 3 miesiące). Wniosek składa się do właściwego powiatowego urzędu pracy w postaci elektronicznej lub w postaci papierowej. Oświadczenie, o którym mowa powyżej, mikroprzedsiębiorca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
- Czy warto zaciągnąć pożyczkę?
Wspomnieć należy, że nawet jeśli nie spełnimy wymogów do umorzenia pożyczki, to warunki jej spłaty są dość atrakcyjne. Oprocentowanie pożyczki jest bowiem stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Okres spłaty pożyczki dla mikrofirmy może wynieść zaś do 12 miesięcy. Karencja w spłacie kapitału wraz z odsetkami wynosi 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.
- Gdzie i jak składamy wniosek?
Wniosek o pożyczkę należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenie działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Wniosek może zostać złożony elektronicznie lub w formie papierowej. Dokumenty w formie papierowej można wysłać na adres właściwego urzędu pracy pocztą, bądź też złożyć je w zaadresowanej i szczelnie zamkniętej kopercie do jednej z dedykowanych wrzutni.