ZMIANY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW czyli „KONSTYTUCJA BIZNESU”

ZMIANY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW czyli „KONSTYTUCJA BIZNESU”
Od 30 kwietnia obowiązują przepisy tzw. Konstytucji biznesu, którą tworzy 5 Ustaw:

  • Prawo przedsiębiorców, które zastąpiło Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej,
  • Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
  • Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • (Ustawa) Przepisy wprowadzające Ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej

Poniżej przedstawiamy Państwu pokrótce najważniejsze zmiany jakie wprowadza „Konstytucja biznesu”. Zmiany te będziemy oczywiście jeszcze dokładniej opisywać w kolejnych materiałach. Wszystkich z Państwa chcących dowiedzieć się czegoś więcej na temat zmian zapraszamy także do kontaktu poprzez naszą stronę https://web.facebook.com/twkancelaria/ , na której mogą Państwo zadawać pytania i wyrażać także swoje opinie dotyczące tematu lub drogą e – mailową biuro@twkancelaria.eu
1. Wolność działalności gospodarczej czyli – „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.
Zasada ta oznacza, że przedsiębiorca w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, chyba że są one zabronione albo odmiennie uregulowane przepisami prawa. W obszarach nieuregulowanych prawem, przedsiębiorca będzie miał większą swobodę środków swojego działania, o ile nie naruszy przy tym praw i wolności innych podmiotów. Doprecyzowaniu praw i wolności działalności gospodarczej służyć ma ustanowienie katalogu praw i obowiązków przedsiębiorców oraz zasad dla urzędów określających wytyczne interpretacyjne prawa gospodarczego, np. urzędnikom wolno będzie podejmować jedynie działania, które są konieczne do zamierzonego celu czy równego traktowania wszystkich przedsiębiorców. Partnerstwu na linii administracja–przedsiębiorca ma służyć też domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, rozstrzyganie wątpliwości faktycznych na jego korzyść oraz przyjazna interpretacja przepisów.
2. Przyjazna interpretacja przepisów czyli rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy.
Zgodnie z tą zasadą w przypadku nie dających się usunąć wątpliwości co do interpretacji przepisów, administracja powinna rozstrzygać sprawy w sposób korzystny dla przedsiębiorcy, Organy mają też udzielać przedsiębiorcom informacji o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie swojej właściwości – zarówno tych ogólnych (zgodnie z art. 15 p.p.), jak i indywidualnych interpretacji przepisów prawa (art. 34 p.p.) Dużo nadziei niesie też art. 14 p.p., zgodnie z którym organ bez uzasadnionej przyczyny nie odstępuje od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym.
4. Mniej uciążliwe kontrole.
Organ nie będzie mógł wezwać przedsiębiorcy do osobistego stawiennictwa, jeżeli niezbędne informacje będzie mógł uzyskać drogą mailową lub telefoniczną. Ponadto sam czas trwania kontroli jest ograniczony, a w przypadku jego przekroczenia przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z katalogu przysługujących mu roszczeń.
5. Ulga dla zakładających działalność, ułatwienia przy zawieszeniu.
To prawdopodobnie jedne z najbardziej korzystnych zmian dla początkujących w biznesie. Zakładają one, że początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Ponadto w przypadkach działalności na tzw. mniejszą skalę nie powstanie obowiązek rejestracji działalności. Z kolei Przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który zawiesi działalność, nie będzie płacić w okresie zawieszenia składek ZUS (ani społecznych, ani zdrowotnej). Nowelizacja wydłuża też maksymalny okres, na jaki można zawiesić prowadzenie działalności z 24 miesięcy na okres bezterminowy.
6. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.


Ustawa wprowadzająca tą nową instytucję zakłada, że ogólną kompetencją tego urzędu ma być stymulowanie bardziej partnerskich relacji między przedsiębiorcami a administracją publiczną. Wedle ustawy Rzecznik ma stać na straży praw przedsiębiorców, może opiniować projekty aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców, występować do urzędów o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów oraz do Sądu Najwyższego i NSA o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów.

To tylko, niektóre z rozwiązań zapisanych w tzw. „Konstytucji dla biznesu”. W kolejnych wpisach będziemy omawiać zarówno te, o których nie wspomnieliśmy jak i zagłębiać się w szczegóły wyżej wspomnianych rozwiązań. Zapraszamy zatem do śledzenia naszej strony.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *