Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy

INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY

Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski.
Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.
W punkcie recepcyjnym: otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.
Przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.
Otrzymasz opiekę medyczną.
Jeśli już przebywasz w Polsce, nie martw się o to, że kończy Ci się legalny pobyt. Zadbamy o to, żeby Twój legalny pobyt został przedłużony.
Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
Jeśli nie posiadasz miejsca zakwaterowania w Polsce, w punktach recepcyjnych przy granicy uzyskasz niezbędne informacje.
Polska nie ma wpływu na procedury graniczne obowiązujące podczas przekraczania ukraińskiej granicy.
Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
Jeśli nie znalazłeś potrzebnej informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75.
Jeśli potrzebujesz informacji, dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.
Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.

Wszelkie informacje są także dostępne na stronie:
https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2?fbclid=IwAR2weyHHmprcKSQpkeXqGMhF0atmRE0zDEQvdsBHgSDbMYw12-3HOapZc9Y

Nasza Kancelaria udziela także wszelkich informacji i pomocy prawnej obywatelom Ukrainy uciekającym przed konfliktem zbrojnym.
Jednocześnie zalecamy korzystanie ze sprawdzonych informacji, pochodzących przede wszystkim z aktualnych wpisów na stronach organów administracji publicznej.