Wywiad gospodarczy

Wywiad gospodarczy często mylony jest z pojęciem „szpiegostwa gospodarczego” lub kojarzony z tajnymi działaniami służb państwowych. Nic bardziej mylnego. Wywiad gospodarczy polega przede wszystkim na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji dotyczących sytuacji prawnej, kadrowej, handlowej, finansowej i ekonomicznej przedsiębiorstw, na zlecenie innych podmiotów gospodarczych w celu oszacowania ryzyka współpracy, zdobywania przewagi konkurencyjnej i unikania strat lub odzyskiwania należności. W związku z malejącą skutecznością egzekucji komorniczej jak i coraz większą ilością podmiotów występujących w obrocie gospodarczym przeprowadzenie wywiadu gospodarczego przed podjęciem współpracy z potencjalnym kontrahentem może nie tylko uchronić nas od straty pieniędzy ale pozwolić na zaoszczędzenie czasu związanego z potencjalnym dochodzeniem roszczeń. W przypadku kiedy już jednak zdecydowaliśmy się na współpracę z danym podmiotem, która okazała się fiaskiem i chcielibyśmy szybko i skutecznie odzyskać nasze towary czy pieniądze wówczas skuteczny wywiad gospodarczy może pomóc nie tylko w skutecznej egzekucji naszych roszczeń ale także w przypadku gdy mamy do czynienia z działaniami przestępczymi, pomóc w doprowadzeniu do ukarania osób, które działały w sposób nieuczciwy.

 

 

 

 

Wyróżnia się dwa rodzaje wywiadu gospodarczego.

Biały wywiad, tzw. wywiad źródeł jawnych (ang. open- source intelligence; OSINT) – polegający na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł. Wykorzystywany jest zarówno w wywiadzie państwowym, jak i gospodarczym. Wywiadowcy posługują się wyłącznie jawnymi i etycznymi metodami pozyskiwania informacji.

Do „białych” źródeł zalicza się między innymi:

– internet w tym serwis społecznościowe i wszelkie środki nowej komunikacji otwartej,

– rozpytanie,

– sondy społeczne,

– prasa (szczególnie lokalna oraz specjalistyczna) i inne środki masowego przekazu,

– dokumentacja, jaką przedsiębiorstwa muszą udostępnić według wymogów prawa,

– ogólnie dostępne rejestry,

– sądowe ogłoszenia upadłości i postanowienia o postępowaniu układowym,

– wydawnictwa marketingowe: biuletyny, informatory, reklamy,

– analizy produktów (inżynieria odwrotna).

Czarny wywiad – jest to rodzaj wywiadu, którego zadaniem jest uzyskanie chronionych informacji bez względu na zastosowane metody, często na pograniczu prawa bądź wbrew niemu. Czarny wywiad utożsamiany jest ze szpiegostwem.

Głównym celem czarnego wywiadu jest zdobycie informacji niejawnych, posługując się wszelkimi metodami, również nielegalnymi:

– zakładanie podsłuchów,

– kradzież tożsamości,

– łamanie haseł i zabezpieczeń,

– wywieranie nacisku,

– prowokacja.

Nasza Kancelaria w prowadzeniu profesjonalnego wywiadu gospodarczego na rzecz naszych klientów korzysta z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów wielu profesji m.in. takich jak radca prawny, adwokat, prawnik, detektyw czy windykator gdyż w wielu bardzo skomplikowanych sprawach skuteczne działania może podjąć tylko wyspecjalizowany i uzupełniający się zespół.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *