Spółki cywilne

[rad_page_section id=’rpsXH1AL291Q6OTX6AOTXYKPH4PNXJ9IQFC’ first=’true’ ][rad_page_container id=’rpcR55DLOSFHRNJGXHX8SRNDSUVL6S33KJH’ layout=’full’ first=’true’ last=’true’ top=’true’ ][rad_page_widget id=’rpwIQ22TTPFEJLVH0HJOT58XTBE7HMUBKWR’ type=’rad_text_widget’ last=’true’ top=’true’ type=’rad_text_widget’ text_title=” text_subtitle=” rich_key=’text_data’ col_alignment=’left’ visibility=’none’ delay=” clear_float=’no’ icon=” icon_margin=’5′ icon_alignment=’left’ icon_animation=’none’ title_color=” subtitle_color=” text_color=” title_size=” title_w=” subtitle_size=” subtitle_w=” text_size=” cb_margin=” ct_margin=” tt_margin=” st_margin=” tet_margin=” rich_key=’text_data’ type=’rad_text_widget’ id=’rpwIQ22TTPFEJLVH0HJOT58XTBE7HMUBKWR’ ]

Czym jest spółka cywilna?

Spółka cywilna jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, opartą na współdziałaniu osób fizycznych związanych umową spółki cywilnej. Spółkę cywilną mogą utworzyć co najmniej 2 osoby fizyczne bądź prawne. Spółka cywilna nie podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jedynie wspólnicy spółki będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do rejestracji spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał.

Umowa spółki cywilnej sporządzona w formie pisemnej powinna zawierać m.in. takie elementy jak:

  • wskazanie wspólników,
  • nazwę spółki,
  • siedzibę spółki,
  • określenie celu gospodarczego, dla którego została zawiązana,
  • rodzaj działalności,
  • rodzaj i wartość wniesionych wkładów,
  • zakres umocowania wspólników do reprezentacji spółki,
  • sposób i zakres udziału wspólników w zyskach oraz uczestniczenia w stratach,
  • czas trwania spółki.

Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 864 Kodeksu cywilnego wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Oznacza to, że za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę odpowiadają wszyscy wspólnicy swym majątkiem wspólnym oraz każdy ze wspólników z osobna majątkiem osobistym bez żadnych ograniczeń. W związku z powyższym wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna.

Poniżej przedstawiamy kroki niezbędne do rejestracji spółki cywilnej.

  1. uzyskanie wpisu w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi,
  2. zawarcie umowy spółki cywilnej (na piśmie),
  3. zgłoszenie do GUS i uzyskanie nr REGON spółki,
  4. zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego i uzyskanie NIP spółki,
  5. zmiana wpisu w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi.

Pomimo dość powszechnego dostępu do szeroko omawianych zagadnień odnoszących się do spółek cywilnych, w dalszym ciągu spotykamy się z przedsiębiorcami, którzy mają wiele wątpliwości oraz pytań związanych z niniejszą tematyką. W związku z faktem, iż nie sposób odpowiedzieć tutaj na wszystkie z nich, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą Kancelarią.

[/rad_page_widget][/rad_page_container][/rad_page_section]