JAK DOCHODZIĆ ODSZKODOWANIA ZA OPÓŹNIONY LOT?

Jak ubiegamy się o odszkodowanie od przewoźnika?

Aby wnioskować o odszkodowanie od linii lotniczej, należy zwrócić się rzecz jasna do przewoźnika z którego winy opóźnienie wynikło. Należy to uczynić pisemnie, krótko przedstawiając zaistniałą sytuację oraz co istotne powołując się na art. 7 Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004r. Pamiętać należy, że przewoźnik ma 30 dni na odniesienie się do złożonej przez nas reklamacji.
Aby przyspieszyć całą procedurę pozyskania odszkodowania do skargi dołączyć należy kopię karty pokładowej, umowy z biurem podróży, biletów lotniczych a także innych dokumentów związanych z przedmiotowym lotem.
Pamiętajmy, że odszkodowanie przysługuje każdemu pasażerowi, nawet małoletniemu.

Co robić, jeśli przewoźnik odmówił wypłaty odszkodowania?

Pasażerowie, którzy spotkają się z odmową wypłaty odszkodowania lub z brakiem odpowiedzi od przewoźnika, po upływie co najmniej 30 dni od daty złożenia reklamacji mogą złożyć skargę do odpowiedniej instytucji publicznej właściwej w sprawach lotnictwa cywilnego. Jeśli opóźniony lot miał rozpocząć się w Polsce, urzędem właściwym do złożenia skargi będzie Urząd Lotnictwa Cywilnego, jeśli opóźniał się lot z zagranicy – pismo powinno zostać złożone do odpowiednika Komisji Ochrony Praw Pasażerów ULC w danym kraju.

Jak złożyć skargę do ULC?

W celu prawidłowego złożenia skargi na naruszenie przez przewoźnika lotniczego postanowień rozporządzenia nr 261/2004/ w ULC, należy wypełnić przygotowany do tego celu formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu do pobrania.
Do skargi należy dołączyć:
• kopię reklamacji skierowanej do przewoźnika,
• kopię odpowiedzi udzielonej przez przewoźnika na reklamację,
• kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot (np. kopię kart pokładowych).
Wniesienie skargi skutkuje wszczęciem postępowania w Komisji Ochrony Praw Pasażerów, które kończy się wydaniem przez Prezesa ULC decyzji administracyjnej określającej zakres naruszenia i termin jego usunięcia. W przypadku pozytywnej decyzji, to ten dokument nakaże przewoźnikowi wypłatę odszkodowania.

Jak długo trzeba czekać na odszkodowanie?

Cała procedura może potrwać zaledwie kilka tygodni ale może również potrwać kilka miesięcy. Uzależnione jest to od m.in. czasu udzielenia odpowiedzi przez przewoźnika, który może to zrobić w ciągu tygodnia, miesiąca, a czasem nie udzielić jej wcale. Czas oczekiwania może jednak ulec skróceniu wówczas kiedy przewoźnik wypłaci nam dobrowolnie całe odszkodowanie, co ma miejsce raczej niezwykle rzadko a przewoźnicy z reguły próbują „wcisnąć” pasażerom vouchery na kwotę np. 100 euro. Pamiętajmy jednak, że w zależności od długości lotu, zgodnie z Unijnym rozporządzeniem, każdemu pasażerowi którego lot opóźnił się o więcej niż 3h lub został odwołany, przysługują kwoty 250, 400 lub 600 euro. Dodać też należy, że w przyspieszeniu uzyskania odszkodowań może pomóc nam złożenie skargi do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (lub jego zagranicznego odpowiednika), co też zwykle w Państwa imieniu czynimy. ULC często bywa bardzo przychylne pasażerom i warto odwoływać się do jego pomocy.
W przypadku gdy procedury przedsądowe zostaną wykorzystane wówczas sprawa zostaje skierowane na drogę postępowania sądowego. Tutaj obowiązują nas terminy sądowe i ustawowe. Należy  zatem uzbroić się w nieco większą cierpliwość i cytując Minucjusza Felixa wierzyć, że „O ile sąd jest późniejszy, o tyle sprawiedliwszy”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *